fbpx

Witaj 🙂 poniżej znajdziesz garść informacji praktycznych porad i filmików. Nie tylko o morsowaniu ale przede wszystkim o zaletach zimna i sposobach jak się zaprzyjaźnić z mrozem. Mam nadzieję, że nawet jeśli nie pokochasz zimna to przynajmniej się oswoisz i zrozumiesz ten żywioł.

Sposób na zimne dłonie i stopy

Marznące ręce i stopy są zazwyczaj spowodowane zbyt słabym krążeniem krwi. Przy pomocy prostego “ćwiczenia” można szybko poprawić krążenie krwi w dłoniach i stopach, a dzięki temu wyeliminować ten problem.

Zimowe spacery

Nie musisz od razu wskakiwać do przerębla aby poznać i zrozumieć zalety ekspozycji na zimno. Zacznij stopniowo oswajać się z niskimi temperaturami na przykład podczas spacerów.

Zimny prysznic

Zimny prysznic to jedna z praktyk jaka stosuję cały rok (zarówno zimą i latem). 

Główne zalety brania zimnego prysznica to:

 • Lepsza koncentracja.
 • Poprawa samopoczucia.
 • Lepsze funkcjonowanie układu sercowo naczyniowego.
 • Szybsza regeneracja zmęczonych mięśni (np. po intensywnym wysiłku).
 • Szybszy metabolizm co może ułatwiać odchudzanie.
 • Lepsza kondycja skóry i włosów.
 • Poprawia odporność organizmu

Jak zacząć?

 • Wejdź pod prysznic. Umyj się i wykąp dowoli w ciepłej wodzie.
 • Na koniec odkręć  zimną wodą – najzimniejszą jaką się da.
 • Stopniowo polewaj swoje ciało zaczynając od nóg i przesuwając się aż do głowy. Jeśli polanie całego ciała będzie dla Ciebie nie komfortowe to schłodzenie samych nóg już wiele zmieni. Staraj się za kazdym razem polewać zimną wodą coraz wiekszą powierzchnię ciała.
 • Staraj się za każdym razem wytrzymać trochę dłużej.
 • Po pewnym czasie nie będziesz musiał polewać się stopniowo – po prostu odkręcisz zimną wodę i polejesz swoje całe ciało.

 

Oswajanie się z zimnem

Z mrozem nie ma żartów, ale przy właściwym podejściu i szacunku, takie bliskie spotkania z zimnem mogą nas wiele nauczyć o sobie i przynieść sporo korzyści zdrowotnych.

Poza kapielami w zimnej wodzie moim ulubionym sposobem na kontakt z zimnem jest bieganie zima w samych spodenkach (czasami także w sandałach). Jeśli się przełamiesz i spróbójesz to przekonasz się, że podczas biegania (i wysiłku fizycznego) zimno jest coraz bardziej przyjemne.

UWAGA! Zaczynaj od krótkich dystansów i biegaj w miejscach w pobliżu domu lub samochodu. Tak aby w przypadku zbytniego wychodzenia móc szybko wrócić i się ogrzać.

Skok do zimnej wody

W nagraniu znajdziesz podstawowe wskazówki i porady jak się przygotować do lodowej kąpieli. Jeśli w Twojej okolicy działa jakis „klub morsa” to polecam się do nich zgłosić i razem z nimi zacząć przygodę z morsowaniem. Pomoc i towarzystwo innych ludzi jest szczególnie przydatna jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z zimnymi kąpielami.

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

100% naturalna pasta do zębów

zapisz się i zobacz przepis i wideo instrukcje

You have Successfully Subscribed!

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest